Your search results

Sidyma Antik Kenti

Sidyma Antik Kenti, Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırları içerisindedir. İmparator Marcus zamanında parlak bir şehir olan Sidyma antik kentindeki kalıntılar Bizans dönemindendir.  Sidyma akropolünde bir gözetleme kulesi bulunmaktadır. Bunların yanında antik tiyatrolar ve kiliseler de görülmesi gereken diğer alanlardır.

Sidyma Antik şehrinde, roma ve bizans imparatorluğundan kalma eserler bulunur. Ancak bizim zamanımıza kalan eserler ağırlıklı olarak Bizans dönemindendir. Kalkan çevrsinde gezilecek yerler ve antik kentler arasındaki Sidyma, günümüzde köy olarak kullanılan bir yerleşim yerindedir.

Sidyma’ya yakın ve en az burası kadar popüler diğer bir yerleşim yeri ise Pınara Antik kentidir. Kentin antik kaynaklardaki ismi Pinale’dir. Şimdilerde yakınındaki bir köyün adı olan Pınara ile anılan antik kent, rivayetlere göre Xantos’tan gelen yaşlılarca kurulmuştur.  Içerisinde kaya mezarları, antik hamamlar, antik tiyatrolar, antik su yolları ile ev kalıntıları vardır. Zamanında önemli bir yeri olan bu antik kent, çevresindeki bir çok yere göre daha az korunmuştur. Fethiye Kaş arasındaki Pınara antik kenti, meşhur likya trekking yolu üzerinde yer alır.

Pınara antik kentine nasıl gidilir?

Fethiye’den veya Kaş’tan dolmuşlar ile gelebileceğiniz antik kent, Eşen’den sonra 8 km lik bir mesafededir. Antik şehir ve ören yeri kapısına kadar araç ile ulaşım sağlanır. Asıl antik kent ve harabeler ise biraz daha arkalarda, tepelerde bulunur. Araçtan indikten sonra bir süre yürüyerek asıl bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kalkan Kiralık Villaları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by