Your search results

Patara Plajı

Kalkan’de gezilebilecek yerler arasında yer alan Patara, bölgenin en uzun ve geniş kumsalına sahiptir. Plaj, 12 km uzunluğundadır. Deniz derinliği ise 200-300 metreye kadar çıkmaktadır. İnce kumlu Patara plajı, hemen hemen her daim rüzgarlıdır. Bu sebeple de rüzgar sörfü için özellikle tercih edilir. Patara plajında denize girmek ilerlemedikten sonra oldukça güvenlidir. İlerlenmediği sürece deniz oldukça sığdır. Antik kent ile arasında kum setler bulunur. Bu setler, kumların daha ilerlemesini ve antik kalıntıları kaplamasını önler.

Kalkan Patara Plajı, Caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından biridir. Sahil bu kaplumbağalar yumurtalarını bırakırlar. Bu yüzden de sahil boyunca plaja şemsiye dikmek yasaktır. Ayrıca kaplumbağalar genelde akşam denizden kumsala çıktıkları için plaj akşam yedide kapanır. Bu saatten önce sahil boşaltılır.

Patara plajında, girişin hemen yanında geniş bir kafe bulunmaktadır. Muhteşem deniz manzarasının ortasına kurulmuş bu kafede her türlü yiyecek ve içecek bulmak mümkündür. Ayrıca plajda duş, tuvalet bulunmaktadır. Plajda özel bir platform üzerine yerleştirilmiş şemsiyeler ile şezlongları da kiralamak mümkündür.

Patara’ya nasıl gidilir?

Patara Plajı Kalkan’a oldukça yakındır. Havanın çok sıcak olmadığı günlerde bisiklet ya da motorsiklet gibi araçlarla Kalkan’dan Patara’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Kalkan’dan Kaş’tan ve bir çok yerden kalkan Patara dolmuşları ile de plaja kolaylıkla gidip gelebilirsiniz.

Patara plajına giriş ücretli midir?

Patara plajı, antik kent içerisinde  yer aldığı, milli park ve müze ören yeri kabul edildiği için girişi ücretlidir. Ancak plaja her gün düzenli gitmeyi düşünüyorsanız bu tarz girişler için toplu giriş kartı temin edebilirsiniz.

Kalkan Kiralık Villaları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by