Your search results

Batık Şehir Kekova (Kekova antik kenti)

Kekova batık şehir, Kaleköy ile Üçağız açıklarında minik bir adadır. Üzerinde sadece pansiyon ve işletmeler olan bu adada düzenli olarak kimse yaşamaz. Eski adı Dolichiste olan antik şehir, eski kaynakların büyük bir kısmında Kakava olarak anılır. Bu adaya batık şehir denmesinin sebebi ise, adanın arka tarafında bulunan asıl antik kısmın deprem sırasında denize kaymış olmasıdır. Hiç bozulmadan denizin içine kayıp orada kalan bu yapıları hem su üzerinden hem de su altından görmek mümkündür. Kendi ve çevresi sit alanı ilan edilen Kekova, etrafındaki diğer antik şehirler ile beraber son derece popüler bir hale gelmiştir.

Kekova antik kenti, geride çok bir şey bırakmasa da çevredeki antik kentler oldukça zengindir. Kaleköy’de yer alan Simena, Üçağızda bulunan Theimussa gibi antik kentler depremlerden bu denli zarar görmemişlerdir. Deniz yolu ile ulaşabileceğiniz gibi bu antik kentlerin hepsine kara yolu ile de ulaşım sağlanabilir. Kekova batık şehiri görmek için ise kano turu, tekne turu ya da dalış turu yapmanız gerekmektedir. Tarihi kısımlar dışında tüm batık şehir alanına geniş turlar düzenlenir. İsterseniz minik kanonuz ile batık şehir kalıntılarının etrafında dolaşabilirsiniz. İsterseniz de tüplü dalış turları ile batık şehrin tüm detaylarını inceleyebilirsiniz.

Kekova Batık şehire nasıl gidilir?

Kekova, Kaş ve Kalkan gibi merkezi yerlere yakındır. Kalkan’dan mesafesi 57 km kadardır. Kaş üzerinden yaklaşık bir saatte Üçağız’a gelebilirsiniz. Buradan da tekneler ile Kekova adasına ulaşabilirsiniz.

Kalkan Kiralık Villaları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by