Your search results

Kayaköy

Kayaköy, ülkemizde bir çok yerleşim biriminin ismi olduğu için bu bölge Kayaköy Fethiye olarak anılır. Fethiye ilçesine 7 km uzaklıktaki köy, Muğla iline 147 km mesafededir. Kayaköy iki bölümden oluşur. Bunlardan ilki tarihi rum köyü kısmıdır. Bu kısım, 1957 yılındaki depremde çok zarar gördüğü için biraz harap durumdadır. Ancak köy bu deprem öncesinde, 1922 yılında mübadele zamanında burada yaşayan Rumların Yunanistan’a göç etmesi ile boşalmıştır. 8-10 bin civarına ulaşan nüfusu ile zamanın kalabalık ve zengin yaşam alanlarından biri olan Kayaköy’de, eski zamanlarının havasını hala hissetmek mümkün. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında tamamen Rum nüfusa sahip bu bölgedeki taş evler açık hava müzesi özelliğindedir. Bu eski taş rum evlerinin bir kısmı yenilenmiş ve hotel haline getirilmiştir. Diğerleri ise meraklı ziyaretçilerini beklemektedir. Terk edilmiş Rum köyü, zamanın bütün izlerini taşıyan çizgileri ile mükemmel bir manzaraya sahip yamaç üzerindedir. Kayaköy’ün rum kısmının ismi zamanında Levissi’dir.

Kayaköy’ün asıl ismini almasına sebep olan kısım ise diğer kısımdır. Burada yaşam aynı şekilde devam etmektedir. Bu kısım diğerine göre daha yeni olup kendine özgü bir mimariye sahiptir. Zamanında Oğuzların kayı boyuna mensup ailelerin yerleştiği beldenin adının da Kayı Köyü’nden geldiği kayıtlarda görülür. Fethiye Karaköy villa turizmi dediğimiz, yazlık villa kiralama ile yapılan tatil için harika bir yerdir. Kendine ait havuzu olan birbirinden güzel Kayaköy kiralık villaları, her yıl daha fazla ilgi görmektedir. Kayaköy’de görülmesi gereken yerlerin başında tarihi kiliseler gelir. Burada büyük küçük bir çok kilise ve bir çok tarihi şapel bulunmaktadır. ilgisi olanlar için de harika bir çömlek atölyesi bulunmaktadır.

Kayaköy Fethiye bölgesinin en canlı ve turistik yerlerinden biri olmaya aday. Köy içerisinde sadece yaya yolu ile ulaşabileceğiniz Soğuk su koyu, ulaşımı zor olduğu için hem çok tenha hem de çok temizdir. Mavi bayraklı plajların ortasında kalan bu koyda sakin ve huzurlu bir gün geçirmenin keyfini yaşayın. Kayaköy çevresindeki plajlara, Fethiye veya Ölüdeniz’den tekne ile de ulaşabilirsiniz.

Fethiye Kiralık Villaları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by