Your search results

Gemile Plajı (Koyu)

Gemile koyu, karşısındaki Gemile adası ve Gemile plajı ile Faralya köyü’nde yer alır. Bu alan tamamen birinci derece sit alanı olarak kabul edilmiştir. Bu bölge ve özellikle de ada Gemiler adası ile daha çok bilinmektedir. Karaköy’den uzanan harika bir trekking yolu üzerinde olan tarihi alan, hem deniz hem de orman iç içe tarihi bir yerdir. Gemile plajı, turkuazın farklı tonlarını bir araya getiren biraz taşlı ancak çok keyifli denize sahiptir. Bu bölgeyi bu kadar popüler yapan asıl tarihidir.

Gemile koyunda küçük ve temiz bir plaj vardır. Bu plaj karşısında ise, erken Hristiyanlık dönemine ait kiliseleri, tarihi kalıntıları ile Gemiler adası bulunur. Gemile plajından adaya küçük tekneler ile kolaylıkla gidilebilir. Kayaköy, Ölüdeniz ve çevre kıyılardan da buraya günlük tekne turu kapsamında ya da küçük tekneler kiralayarak gelenler olur. Plajdan kano ile bile adaya ulaşılabilir. Plajın iç kısımlarına doğru ilerlenirse, biraz uzakta Aladere şelalesi görülür. Kısık koyu ile Kısık mağarası, Gemile plajı etrafında görülmesi gereken diğer yerlerdir. Ayrıca tatlı su kaynakları ile Soğuksu ve Afkule de Gemile bölgesinde gezilecek özel yerler arasında bulunmaktadır.

Eski adı Aya Nikola olan Gemiler adası (gemile adası) Bizans imparatorluğu döneminden kalma kiliselere ev sahipliği yapmaktadır. Ada üzerinde bir çok tarihi kilise ve eski yapı kalıntısı bulunmaktadır. Bu kiliselerden bazıları 5. Yy’a tarihlenir. Fethiye Gemile adası’nda yapıların bir çok harap olmuş olsa da, freskleri korunmuş bazı kiliseler de vardır. Plaja yakına bulunan sarnıç, zamanında burada düzenli bir hayatın var olduğunu ispatlar niteliktedir. Ayrıca Gemiler adası üzerinde en ilginç yapı, iki kiliseyi birbirine bağlayan bir tüneldir. Bu tünel 400 metre uzunluğundadır. Tünel üzerinde, Hz. İsa’nın çarmıha götürülürken 17 kez durmasını simgeleyen 17 adet durak noktası vardır. Gemiler adası etrafında, depremlerle su altında kalan batık evler ve antik kalıntılar da görülebilmektedir.

Fethiye Kiralık Villaları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by