Your search results

Xanthos Antik Kenti

Bazı kaynaklarda Ksantos antik kenti olarak geçen Xanthos, Kaş’a 70 km uzaklıktadır. Kalkan’da gezilip görülecek yerler, antik kentler serisinin önemli noktalarından biri olan Xanthos antik kenti, antik çağda Likya’nın başkenti olan oldukça mühim bir yerdir. Zamanında çok fazla savaşa, kültürel ve sosyal olaylara şahitlik eden antik kent, zamanın Likya kral yolu üzerinde bulunmaktadır. Şimdilerde Likya yolu trekking yolu olarak kullanılmaktadır. Yürüyüşçülerin uğramadan asla geçmediği bu antik şehir, tepe üzerinde yer alır.

Xanthos antik kentinde, bir çok kilise ve onarılmış kral mezarı görülebilir. Bunların dışında antik tiyatrolar ile bir kaç antik hamam da antik kentin görülmesi gereken eserleridir. Tarih ve özellikle de antik çağ kültürüne ilgi duyanlar burada oldukça farklı eserler görebilirler. Kalıntılar ve çıkarılan malzemeler incelendiğinde şehrin tarihi m.ö 8. Yy’a kadar uzanır. İngiliz arkeologlar tarafından 1940 yıl yıllarda yapılan kazılarda çok sayıda tarihi eser İngiltee müzesine götürülmüştür.

Xanthos (Ksantos) antik kentine nasıl gidilir?

Xanthos antik kenti, ana yola biraz uzak bir yerde kalır. Likya trekking yolu tabelalarını takip ederek gidebileceğiniz gibi haritadan da görebilirsiniz. Kalkan’dan Çavdır üzerinden yarım saat süren yol, Gelemiş tarafından özel araçla sadece 20 dakika sürer.

Kalkan Kiralık Villaları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by