Your search results

Fethiye’de gezilebilecek yerler

Eski adı Meğri yani Rumca’daki Makri olan Fethiye, Muğla ili ilçelerinden bir tanesidir. Fethiye adını, 1914 yılında uçağı düştüğü için hayatını kaybeden ilk Türk pilotlarından biri olan Fethi bey anısına bu ismi almıştır. Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan Fethiye’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Hem doğası hem tarihi özellikleri hem de konumu bakımından en gözde tatil merkezlerinden biridir. Bu ilçe, muhafazakar aileler tarafından korunaklı kiralık villa seçenekleri, çocuklu aileler ile kalabalık gruplar tarafından rahat ve geniş tatil evi kiralama imkanları sebebiyle ilgi görür. Romantik balayı tatillerinden en macera dolu tatillere kadar herkes için Fethiye’de yapılacak şeyler, gezilecek yerler vardır.

Fethiye, antik dönemden bu yana aralıksız kullanılan bir yaşam alanı olmuştur. Muhteşem doğasını en eski zamanlardan gelen tarihi güzellikleri ile birleştirir. Zamanında Antik kral yolu olan, şimdi ise dünyanın en iyi trekking yollarından biri kabul edilen Likya trekking yolu üzerindeki Fethiye, Kelebekler vadisi gibi gizli saklı vadileri yanında Ölüdeniz gibi doğa harikası bir milli parka da sahiptir. Fethiye gezilecek yerler arasında mavi tur destinasyonları da ayrı bir yere sahiptir. Gemiler adası gibi tarihte büyük öneme sahip bir çok adaya mavi tur ile ulaşılabilir. Ölüdeniz 2006 yılında, %82 oy oranı ile dünyanın en güzel kumsalı seçilmişti.

Fethiye merkez uzun sahil şeridi, sahildeki kafeleri ile tek başına görülmeye değerdir. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan tatil beldesinde gün batımları harika olur. Ölüdeniz dahil her yere devamlı dolmuş otobüs gibi ulaşım araçları bulunur. Fethiye merkez dışında, Ölüdeniz merkeze en yakın en güzel plajdır. Ölüdeniz yarımadası milli bir parktır, bunun yanında milli parkın çevresinde mavi bayraklı plajlar bulunmaktadır. Fethiye saklıkent kanyonu, Türkiye’nin en büyük ve en büyüleyici kanyonlarından biridir. Kanyon geçisi ve tırmanışı dahil bir çok aktivitenin yapılabildiği bu bölgede zamanına göre rafting bile yapabilirsiniz.

Fethiye’de gezilecek diğer yerler;

  • Ölüdeniz
  • Kayaköy
  • Saklıkent
  • Fethiye Koylar (Aksazlar, Samanlık, Kuleli, Günlüklü, Katrancı vs..)
  • Gemiler Adası (Plajı)
  • Çalış Plajı

Yorum Yazın

WhatsApp Destek
Powered by